Bağlantıda kalın

Zamanın Ötesindeki Deha: Tesla

1856 yılında doğan Nikola Tesla mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. Dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını kökünden değiştirebilecek birçok kullanılan ve kullanılmayan deneye ve buluşa imza atar. Ancak ders kitaplarında dahi adı nadiren geçer.

Çevre ve ekonomiye inanılmaz katkı sağlayacak “elektriğin kablosuz taşınabilmesi” ile ilgili buluşu ve bunu kanıtlaması onun eşsiz bir deha olduğunu gösterir. Elektrik üzerine yaptığı sayısız deney ve buluşlar Edison ile arasında amansız bir mücadeleye sebep olur.

1943 yılında patent aldığı 700 buluşuyla “en çok patent sahibi” unvanıyla tarihe geçer. Edison ya da Marconi kadar tanınmasa da gelmiş geçmiş en büyük mucit olarak kabul ediliyor. Sırp asıllı ABD’li Nicola Tesla yaptığı icatla bugün ışıl ışıl aydınlanan kentlerde yaşanabiliyor. İnsanlık ona sadece bu konuda borçlu değil; zamanının çok ilerisinde yaşayan bu bilim adamı kendi buluşlarının patentlerini ancak ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla ispatlayabilmiş. Bu sayede radyo, televizyon, robotlar, telsiz haberleşmesi, bilgisayar ve füzelere kadar gündelik yaşamımızda yer alan pek çok şeyin mucidi veya fikir babası olduğunu görebiliyoruz

Kendisine ait bir evi bile olmayan Nicola Tesla hiç evlenmemiş hayatını bilime adamıştır. En iyi dostu yazar Mark Twain ve güvercinlerdi. Sayısız icatlarını ticari ürün ve kendisi için bir gelir kaynağına dönüştürmeyince buluşları Edison ve Marconi gibi tüccar mucitler tarafından çalınır. Bu yüzden bugün onların adı daha çok bilinir.

Dehasına, hayallerine bugün bile ulaşılması çok zor görünen Nicola Tesla II. Dünya Savaşının ortalarında 1943 yılında ölünce onu yakından izleyen FBI araştırma notlarına ve yayınlanmamış makalelerine el koyar. Sonraki yıllarda nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında kullanıldığı söylenen bu bilgiler ve belgeler üzerindeki incelemeler hala sürdürülüyor.

ABD’ye genç yaşta göç eden ve hayatını kişisel bir kazanç düşünmeden bilime adayan Nicola Tesla bilim tarihinde hakkettiği yeri çoktan almışsa da sıradan insanların da zihninde ve gönlünde de almalıdır. Margaret Ceheney’in yazdığı  “Zamanın Ötesindeki Deha Tesla” kitabı  bu amaçla yazılmış…

Yorumlar