Bağlantıda kalın

Genel

Zeki Demirkubuz

1964 yılında Isparta’da doğan yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncu Zeki Demirkubuz, ortaokulu burada okuduktan sonra İstanbul’a yerleşir. Lise’ye başlar ancak birinci dönem sonunda ayrılır ve fabrikada çalışmaya başlar. 1980 darbesinden sonra tutuklanan Demirkubuz üç yıl cezaevinde yatar.

Cezaevinde kaldığı süreçte edebiyatla ilgilenmeye başlar ve Dostoyevski’yi keşfeder. Suç ve Ceza romanından çok etkilenir. Tahliyesinden sonra çeşitli illerde işportacılık yapar. Askerliği ertelemek için liseyi dışardan bitirir ve İstanbul Üniversitesi İletişim Bölümü’ne girer.

1986 yılında Zeki Ökten’in asistanlığını yaparak sinemaya başlar. Daha sonra başka yönetmenlerinde asistanlığını yapan Zeki Demirkubuz 1994’te ilk uzun metrajlı filmi olan C Blok’u çeker. Demirkubuz, kendi senaryolarını yazan bağımsız bir yönetmen olarak çalışmaya devam eder. İkinci filmi Masumiyet ile Venedik Film Festivali’ne katılır; böylece uluslararası eleştirmen ve izleyiciler onu tanımış olur.

Sonraki filmi Üçüncü Sayfa, hem Türkiye’de hem de Locarno ve Rotterdam Film Festivalleri de dahil olmak üzere Avrupa’da yapılan bir çok film festivalinde gösterilir. Karanlık Üzerine Öyküler adını verdiği üçlemenin üzerinde çalışmaya başlar ve bu üçlemenin ilk iki filmi olan 2001’de çektiği Yazgı ve İtiraf filmleri 2002 yılında Cannes Film Festivali’nde Un Certain Regard bölümünde gösterilir.

Üçlemenin son filmi başrolde kendisinin oynadığı ve 2003’te çektiği Bekleme Odası olur. 2006’da Masumiyet filminin başlangıç öyküsünü anlattığı Kader’i çeker. 2009 yılında çektiği Kıskanmak filmini 2012’de çektiği Yeraltı takip eder.

Yorumlar