Bağlantıda kalın

Zerrin Bölükbaşı

Zerrin Bölükbaşı 15 Ocak 1919 yılında Nevzat ve İhsan Ark çiftinin üçüncü çocukları olarak dünyaya gelir. 1926 yılında Bakırköy İlkokulu’na kaydolur. İlkokulu bitirdikten sonra ailesi Kadıköy’e taşınır ve Kadıköy Amerikan Lisesi’ne devam eder.

Ortaokulu bitirmesine yakın gelecekte ne yapması gerektiği konusunda karar veremeyen Zerrin Bölükbaşı, ilginç bir olay yaşar: Kadıköy’deki halasına ziyarete gidilen günlerden birinde, herkesin yemek yediği sırada, kendi kendine mumlarla oynamaktadır. Farkında olmadan erimiş mumlardan küçük bir Atatürk büstü yapar. Evde yakın aile dostu olan sanat tarihçisi, ressam ve tiyatro yazarı olan Celal Esat Erseven vardır… Zerrin’in küçük yaşına rağmen formları iyi algıladığını gören Celal Esat, O’na Akademi’ye kaydolma teklifinde bulunur.

zerrin-bolukbasi-ve-ablasi-bercis-florya-plaji

Zerrin Bölükbaşı ve Ablası – Florya Plajı

O yıllarda “D Grubu” kurulmuştur. Zeki Faik İzer, Nurullah Berk, Elif Naci, Cemal Tollu, Abidin Dino ve Zühtü Müridoğlu ‘nun oluşturduğu grubun amacı, izlenimci eğilimleri yok ederek Türk Sanatı’nı Kübizm ve Yapımcılık gibi Avrupa’daki yeni akımlar doğrultusunda geliştirmek ve ortak bir dil oluşturmaktır.

1935’te Namık İsmail’in ölümünden sonra Akademi Müdürü olan Burhan Toprak D Grubu’nu destekler, ayrıca Leopold Levy, Rudolph Belling ve Bruna Taut gibi yabancı hocaların gelmesini sağlar.

Genç T.C. için üzücü bir yıl olan 1938’de Akademi’ye başlar. O dönemdeki atölye arkadaşları; Şadi Çalık, İlhan Koman, Hüseyin Gezer, Yavuz Görey ve Rahmi Artemis gibi değerli Türk sanatçılarıdır. Dersler Prof. Rudolf Belling’in hocalığı altında devam eder. 1941 yılında mezun olur fakat Akademi’deki çalışmalarını devam ettirir.

Akademi’den sonra 1944 yılında Zerrin Ark, Rıza Tevfik Bölükbaşı’nın oğlu Nazif Bölükbaşı ile evlenir. 1954 yılında İstanbul’da Akademi’den mezun olan sanatçıların eserlerini sergileyecek bir salonları yoktur… Zerrin Bölükbaşı o dönemin belediye başkanı olan Fahrettin Kerim Gökay’dan sergi salonu açılması için izin alır ve böylece Beyoğlu Şehir Galerisi açılır. Bölükbaşı 9 yıl boyunca galerinin yöneticiliğini yürütür.

Zerrin Bölükbaşı ilk sergisini 1956’da Beyoğlu Sanat Galerisi’nde açar. Gazete ve dergilerde adı “Büst Kraliçesi” olarak anılmaya başlar, bir yıl sonra da belediye başkanlarının büstlerini yapmaya başlar.

zerrin-bolukbasi_yildanur-ketenci

Zerrin Bölükbaşı ve Yıldanur Ketenci

Sanatçı, sadece heykel alanında yapıtlar ortaya koymuyordu, çocukluğundan beri şiirler de yazıyordu. 1979’da “Anadolu Şairleri” adı ile basılan şiir kitabında şiirleri yayınlanır.

1980-81 yılları Zerrin Bölükbaşı’nın arka arkaya sergiler açtığı yıllardır. 81’de açtığı serginin konusu “Atatürk Devrimleri ve Kadın”dır.

Sanatçı, 1986’da Ankara Tanbay Sanat Galerisi’nde açtığı serginin gelirinin tamamını Afrika’daki açlara bağışlar. Aynı yıl eşi Nazif Bölükbaşı yaşama veda eder. Bu tarihten sonra çalışmalarına daha fazla ağırlık veren sanatçı, zamanının büyük bölümünü Mecidiyeköy’deki evinin yanındaki atölyesinde geçirir ve 14 Aralık 2010 tarihinde hayata gözlerini yumar.

Kaynak:

Yıldanur Ketenci, Diploma Çalışması

Yorumlar